top of page

מה ללבוש כשחם לנו ?

בחודשי הקיץ המהבילים בארץ יש קושי להתלבש "טוב". החום והלחות הופכים את משימת ההתלבשות לקשוחה, בטח אם אנחנו רוצים להתלבש לעבודה או לערב, כלומר, לא בטישרט, מכנסיים קצרים וכפכפי גומי.


מהן ההמלצות שלי, כסטייליסטית אישית, בעניין הזה ?


ראשית, אציין, שהבגדים הטובים ביותר לחום קיצוני הם אריגים שעשויים מבדים טבעיים ו-"נושמים". כאלה שמאפשרים לאוויר לחדור דרך הבד ולשאת את החום הרחק מהעור, כמו כותנה. הם גם צריכים להיות צפופים מספיק כדי לספק הגנה מהשמש ועמידים מספיק כדי לשרוד כביסות רבות. כלומר, הבגדים שמתאימים לקיץ הישראלי הם רפויים, רחוקים מהגוף, ועדיף גם בגדים ארוכים (באם זה נסבל עבורכם), מכיוון שהם מגינים על העור מפני השמש היוקדת.


כותנה, פתשן ומשי הם סיבים טבעיים. אחת הדרכים לבחון בד טבעי, איכותי, הינה דרך צפיפות האריגה. ככל שהיא גבוהה יותר, כך הבד איכותי יותר. לכך אחראים החוטים והסיבים המרכיבים אותו - ככל שהם דקים, הם חזקים, גמישים וארוגים ברמת צפיפות גבוהה כך שמתקבל בד משובח. את הכותנה, שממנה מייצרים את הבד כולנו מכירים, חסרונה הוא בכך, שגידולה דורש שטחי אדמה עצומים וכמויות גדולות של מים, שני משאבים שהולכים ומתדלדלים בעולם מתחמם.


מנגד, אני ממליצה להתרחק מבדים סינתטיים כמו פוליאסטר. כשאתם לובשים פוליאסטר אתם לובשים פלסטיק, חומר לא טבעי שהוא לא נושם ומזהם את כדור הארץ. בכל כביסה של בד סינתטי נפלטים חלקיקי פלסטיק קטנים. יתכן שבדי פוליאסטר אף מזיקים לנשימה, מגבירים אלגריה ויוצרים הפרעות הורמונליות למיניהן.


ישנם גם בדי ביניים- ויסקוזה, מודל, טנסל ובדים חדשים עם "אופי" טבעי, שקיימים בשוק. אלה בדים מסיבים שמקורם בטבע, אך הם נוצרים במפעלים באופן מלאכותי.


איך נדע אלו סוגי בדים מתאימים לנו באופן אישי ?


כסטיילסטית אישית, אני ממליצה לא לקנות בגדים אונליין אלא למדוד את הבגדים, ולראות כיצד הם מונחים על הגוף ואיך אתם מרגישים בהם. כדאי להתכופף, להתיישב ולמתוח ידיים כדי לראות אם הם מאפשרים תנועה ואיך הם נראים אחרי ישיבה (פשתן למשל, מאוד מתקמט).


הרבה לקוחות שואלים אותי מה דעתי על בדי הדריי-פיט ? אני מודה, שאת הבגדים שעשויים בטכנולוגיית הדריי-פיט, אני לא מחבבת. ראשית, המראה ספורטיבי ופשוט, ולמעשה מדובר בבד פוליאסטר. שנית, הדריי- פיט לא באמת מנדף את הזיעה אלא הוא סוגר את נקבוביות העור ומונע את ההזעה, שהיא המנגנון הטבעי של הגוף לקרר את עצמו. כך שהן מבחינת הניראות והן מבחינת האפקט אני לא בעד בדים אלה.


בנוסף, אציין, שיש בד טבעי שאינו חדש (היו משתמשים בו לבגדי צבא במקומות מסוימים בעולם) אך הוא פחות פופולרי, ושמו - המפ. הוא עשוי מעלי קנאביס. הבד הזה נושם ונעים כמו כותנה, פחות מתבלה מכותנה וגם - דורש פחות מים וחומרי הדברה. יתכן שבעתיד נראה יותר בדי המפ בשוק, כרגע הוא לא שכיח.


לסיכום, אני בהחלט ממליצה לחודשיים הקרובים לאמץ בדים טבעיים, גזרות רחוקות מהגוף, ולתבל את ההופעה במעט אקססוריז מעניינים (יש כאלה גם לגברים) על מנת שלא תהיה "פושטית" מדי.


בתמונה - לקוחה שלי עם חולצת כותנה דקיקה ותכשיט של "רובי סטאר"

Comments


bottom of page